Klimatizace

Klimatizace jsou nedílnou součástí našeho života a dotváří příjemný pocit pohodlí domova. Dokážou zpříjemnit vnitřní prostředí a udržet požadovanou tepelnou pohodu bez ohledu na venkovní prostředí. Setkáváme se s nimi v bytech, nákupních centrech, kancelářích ale také ve zdravotnictví či průmyslu. V současné době narůstá poptávka instalace klimatizací v rodinných či bytových domech, kde zákazníci vyžadují stálý tepelný komfort. Vlastní instalace vyžaduje většinou jen drobné stavební úpravy.

Kromě tradičního chlazení klimatizace také topí, odvlhčuje, filtuje vzduch a přitom optimálně řídí svůj výkon podle aktuálních potřeb. Námi dodávané klimatizace jsou založeny na principu nejnovější inverterové technologie s funkcí tepelného čerpadla. Díky tomu dokážeme klimatizaci využívat po celý rok. V létě chladíme, v zimě topíme. Klimatizace umí také zvyšovat kvalitu vzduchu, což ocení nejen alergici. Chtěli byste ovládat klimatizaci přes váš tablet nebo chytrý telefon? Tohle i mnoho dalšího dnešní klimatizace umí.

 

klima 1

 

Princip klimatizace :
Klimatizace je tvořena ze dvou či více jednotek. Základní pár jednotek, tzv. split, obsahuje jednu vnitřní a jednu venkovní jednotku. Pokud se klimatizace skládá z více jednotek vnitřních a jedné venkovní nazývá se multisplit. Vnitřní jednotka je umístěna v místnosti, kde požadujeme chlazení. Venkovní umisťujeme vně objektu na střeše, na štítu či na zemi. Jednotky jsou mezi sebou propojeny párem měděného potrubí, ve kterém cirkuluje chladivo. Dále jsou propojeny komunikačním kabelem a zpravidla k venkovní jednotce je přiveden elektrický přívod. Při procesu chlazení vzniká na výparníku vnitřní jednotky kondenzát, který je třeba odvádět. Nejčastěji je odvod kondenzátu zajištěn samospádem hadicí či potrubím. Tam, kde není možné zajistit odvod kondenzátu samospádem se používají čerpadla kondenzátu. Jednotky jsou ovládány dálkovým nebo kabelovým ovladačem.
Klimatizace fungují na principu výměny energií podobně jako chladnička. Vzduch v místnosti klimatizace nevyměňuje, ale chladí jej a odvlhčuje. Ve venkovní jednotce se nachází kompresor a tlačí páry chladiva do kondenzátoru. V kondenzátoru chladivo zkapalní a tím odevzdá své teplo okolí. Měděným potrubím je vedeno chladivo do vnitřní jednotky. Zde se ve výparníku kapalné chladivo odpaří a tím ochlazuje okolní vzduch. Celý princip funguje na základě změny skupenství chladiva z kapalného na plynné a naopak. Dodanou el.energií nechladíme, netopíme – slouží jen jako pohon.

princip klimatizace upraveny

Jak vybrat klimatizaci ?
Jelikož se nejedná o levnou investici, je správná volba klimatizace velmi důležitá. Na trhu je spousta dodavatelů klimatizací a výrobců. Orientace mezi značkami a Vašimi požadavky nemusí být vždy jednoduchá. Vybírejte proto pokud možno od ověřených dodavatelů a renomovaných značek.
Požadovaný chladicí a topný výkon klimatizace je dán mnoha parametry chlazeného prostoru, například: rozloha, počet osob, světová orientace, ztrátový výkon el. spotřebičů a další. V každém případě by Vás měla zajímat energetická účinnost zařízení a zařazení do energetické třídy.
Při volbě klimatizace je důležitá  také hlučnost. Hluk, který vám nevadí ve dne, může být v noci nepříjemný. Současné splitové jednotky zajišťují relativně velmi tichý provoz.
Pokud chcete klimatizovat více prostor, je vhodné volit multisplit, tedy jedna venkovní a více vnitřních jednotek.

Plombier-Climatisation-Electricien-Nice-1123
Klimatizaci si můžete vybrat také podle designu, aby ladila s vašim interiérem.

Nevíte si s něčím rady? Kontaktujte nás!