Tepelná čerpadla

Dodáváme a montujeme tepelná čerpadla typu vzduch-voda která využívají jako zdroj tepla vzduch z okolního prostředí a získanou energii předává do topné vody. Z hlediska pořizovacích nákladů jsou tou nejvýhodnější investicí a navíc i nejšetrnějším způsobem vytápění. Topíme vlastně teplem přírody.  Tepelné čerpadlo vzduch-voda je koncipované jako split systém a skládá se z venkovní jednotky (kompresorová část a výparník) a vnitřní části s výměníkem a regulací. Na vnitřní část jsou připojeny všechny ostatní potřebné části systému (např. ohřívač teplé vody, radiátory, podlahové vytápění, bazén apod.)

 

tepelne cerpadlo

 

Co přináší tepelné čerpadlo vzduch-voda …

  • technologii šetrnou k životnímu prostředí
  • nízké provozní náklady
  • vysokou uživatelskou flexibilitu
  • komfortní provoz topení
  • jednoduchou a přehlednou montáž/údržbu

Typ vzduch-voda je velmi univerzální a dá se namontovat téměř na jakémkoli objektu. Oproti systému země-voda ušetříte na výkopových pracích, kde je nutnost zemních kolektorů. Zemní kolektory se umisťují do plochy zahrady cca 400 -500 m2 nebo se provádí geotermální vrty, což také není nejlevnější. Pokud hledáte tepelné čerpadlo za příznivou cenu a navíc nemáte pozemek pro plošné kolektory je pro Vás systém vzduch-voda nejlepší variantou.

 

Proč vybrat tepelné čerpadlo?

Důvodem proč vybrat tepelné čerpadlo jsou peníze. Počáteční investice do tepelného čerpadla je poněkud vyšší než u kotlů na tuhá paliva, ale časem se Vám náklady vyrovnají a poté již jen šetříte. Průměrná návratnost investice do tepelného čerpadla je 4-7 let. Ceny energií jsou nestálé a v posledních letech nezdravě rostou. Velká výhoda je také v komfortu obsluhy. Odpadá starost nošení dříví, přikládání uhlí do kotle, či vynášení popela.

 

Změna topného systému

Máte topný systém jako je plyn, uhlí, dřevo nebo elektřina a uvažujete o změně? Tepelné čerpadlo může nahradit nebo doplnit téměř jakýkoli systém vytápění. Získáte bezobslužný zdroj tepla s minimálními náklady. Již žádný prach, kouř a neustálé shánění paliva spojené s přepravou čí skladováním.

 

Topný faktor

Účinnost tepelného čerpadla udává topný faktor – COP. Je to poměr mezi vyrobeným teplem a spotřebovanou elektrickou energií. Čím větší hodnotu má topný faktor, tím menší budou faktury za elektřinu. Např. tepelné čerpadlo o výkonu 16 kW a elektrickém příkonu 4 kW má topný faktor 16/4 = 4. Je třeba si uvědomit že jde o nízkopotenciální zdroj tepla. Proto je velmi výhodné mít v celém domě podlahové topení, které potřebuje nižší teplotu než radiátory. Tepelné čerpadlo pak pracuje s vyšší účinností a šetří energii.